ul. Bł. Ładysława z Gielniowa 14, 02-066 Warszawa
Telefon +48 22 246 46 46 
Fax +48 22 246 46 99
kancelaria@legalkw.pl
www.legalkw.pl
KW Kancelaria Prawnicza Kruk i Wspólnicy Sp. k. 

DEFENCE I OFFSET

Jarosław Kruk 

PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO ZGODNIE Z PLANAMI RZĄDU

21/02/2013

29 stycznia 2013 roku ukazał się lakoniczny komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, o tym, że do 31marca bieżącego roku Rada Ministrów zadecyduje o kształcie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że to właśnie tego dnia na  posiedzeniu zostaną podjęte strategiczne decyzje odnośnie polskiej zbrojeniówki.  Ta sytuacja wskazuje na walkę buldogów pod dywanem, podczas gdy “one” już od kilku miesięcy rozgrywają swoje interesy.

Pierwszym rozgrywającym jest Bumar, popierany przez Ministerstwo Skarbu, jak również dotychczas przez Ministerstwo Gospodarki. Zgodnie z obowiązująca koncepcją z roku 2007, wokół Bumaru ma zostać skoncentrowany cały należący lub zależny od państwa przemysł zbrojeniowy wraz ze ośrodkami naukowo badawczymi oraz firmami handlowymi. W efekcie ma wykształcić się narodowy koncern obronny pod zmienioną nazwą – Anders,co na rynkach światowych powinno przynieść pozytywny efekt. Firma Bumar niestety nie jest kojarzona z solidnością. Z kolei drugim rozgrywającym jest Huta Stalowa Wola łącznie ze wszystkimi WPRP. Planowana jest konsolidacja ich wszystkich z HSW. Ma wówczas powstać Koncern Pancerny ze wszystkimi WZL-ami oraz z Zielonką.

Automatycznie nasuwa się następujące pytanie: po co zakłady lotnicze do koncernu pancernego?

Za tym projektem silnie lobbuje MON, a zwłaszcza energiczny generał, od którego pseudonimu ma zostać nazwany koncern. Moim zdaniem wygra. W najbliższych dniach spodziewam się zmasowanego ataku na Bumar. Konsorcjum HSW zgromadziło co najmniej dwadzieścia szabel w Sejmie, zbiera szeregi i pozyskuje sojuszników. W zasadzie koncepcja jest słuszna, bo przecież przydadzą się bardziej dwa silne ośrodki niż jeden zadowolony z siebie quasi monopolista.

Widzę tu jednak pewien brak logiki, bo po co w koncernie pancernym WZeLe i Zielonka? Może to jednak nie jest brak logiki, a jedynie czyjś interes. W sumie jest to bardzo interesujący biznes z polskimi i zagranicznymi ciekawymi postaciami. Chyba nawet można się domyślić z jakimi.  Ale o tym “w następnym odcinku” – oczywiście o ile na to pozwoli sytuacja.

Osobiście uważam, że wszystko może pozostać po staremu. Każda bowiem ze stron użyje wszystkich sił do osiągnięcia zamierzonych celów, przez co nie będzie dostatecznej energii do przeforsowania własnej pozycji. A od dawna wiadomo, iż  tzw. status quo zadowala większość.

 

 

Tagi:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload