ul. Bł. Ładysława z Gielniowa 14, 02-066 Warszawa
Telefon +48 22 246 46 46 
Fax +48 22 246 46 99
kancelaria@legalkw.pl
www.legalkw.pl
KW Kancelaria Prawnicza Kruk i Wspólnicy Sp. k. 

DEFENCE I OFFSET

Jarosław Kruk 

POCZĄTEK KONSOLIDACJI POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO WOKÓŁ POLSKIEJ GRUPY ZBROJENIOWEJ (PEGAZ)

10/02/2014

21 stycznia Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu akcji Huty Stalowa Wola do Pegaza oraz akcji 11, kontrolowanych przez Ministra Obrony, Wojskowych Przedsiębiorstw Produkcyjno-Remontowych (WPRP).

Dobrą nowiną jest, że proces się wreszcie rozpoczął,  trzeba mu kibicować. Pewne obawy budzi jednak wycena akcji HSW i WPRP. Według nieoficjalnych danych opiewa ona na trochę ponad 2 mld złotych. Moim zdaniem ta wycena jest bardzo optymistyczna, nawet za bardzo. Jak tak sobie liczę roczną sprzedaż HSW i WPRP na około 1,8 mld złotych, to takie oszacowanie przyjmuje super optymistyczny rozwój sytuacji. Może nawet zakłada sukcesy exportowe, np. Rosomaków do Indii i innych krajów lub też innych produktów. Oby tylko nie powtórzyła się podobna historia jak ta z Gromami eksportowanymi do Finlandii. W tym miejscu pozwolę sobie trzymać kciuki za sukces wizyty ministra Gawlika i polskiej delegacji na Defexpo.

Wracając do poprzedniej kwestii warto zwrócić uwagę, iż dla Zarządu Pegaza zawyżona wycena akcji jest bardzo niewygodna, gdyż za niedługi czas trzeba będzie dokonywać jej urealnienia, a obecnie bardzo nieprzyjemnie się obniża wartość spółki, nawet o 1 mld złotych. Mam także nadzieję, że taka wycena nie miała na celu zmniejszenie udziału Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) w Pegazie w taki sposób, aby nie miał on większości. Jeżeli jednak to było przyczyną takiego zawyżonego oszacowania to muszę przyznać, iż takie bardzo “pancerne” myślenie szkodliwie wpływa na polską zbrojeniówkę.

Uważna analiza rządowego projektu zmian do ustawy offsetowej z 10 września 1999r., zatwierdzonego przez Radę Ministrów 21 stycznia bieżącego roku,  utwierdza mnie w przekonaniu, iż transakcje zakupowe dokonane bez offsetu powinny zostać uznane za nieważne. Tak więc dotyczy to umowy na zakup używanych Leopardów. W przypadku zakupu samolotu szkolnego nie wykluczam, że MON w końcu zmusi Włochów do podpisania jakiejś umowy offsetowej.

Nieoficjalnie słyszy się, że Thales przymierza się do zakupów w Polsce. Mianowicie – ponoć  zamierza on kupić 46% akcji Radmoru.  Ciekawe nieprawdaż ?

Niech słowem podsumowującym powyższe będą zapewnienia “wychodzące” MON-u, że jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload